S ohledem na boom klimatizačních zařízení, mezi která patří tepelná čerpadla, hojně se rozšiřující v našich domácnostech, považuji za důležitou i osvětu o povinnostech spojených s provozem tepelných čerpadel. Na provoz tepelných čerpadel (stejně jako na ostatní klimatizační zařízení) se vztahuje nařízení 517/2014 o fluorovaných skleníkových plynech, které mimo jiné určuje, na kterých zařízeních a v jakých intervalech musí být prováděna pravidelná revize.
Jak to tedy je :
Povinnost revizí a jejich periodicita je vázána na druh a množství chladiva v instalovaném zařízení. Z povinných revizí jsou v současné době vyjmuta zařízení, která obsahují méně než 5 tun ekvivalentu CO2 fluorovaných skleníkových plynů a zařízení, která jsou z výroby hermeticky uzavřená a obsahují méně než 10 tun ekvivalentu CO2 fluorovaných skleníkových plynů.
Co to v praxi znamená :
Každý výrobce zařízení má za povinnost uvádět obsah náplně zařízení a v technické dokumentaci popsat, o jaký systém se jedná. Směrnice v tomto případě rozlišuje jednak množství a druh náplně a jednak typ zařízení na ne/hermeticky uzavřené zařízení. V případě, že se povinnost pravidelných revizí na vaše zařízení vztahuje, obdrželi jste spolu se zařízením od instalační firmy žlutou brožuru „Evidenční kniha zařízení s obsahem fluorovaných skleníkových plynů“. V knize je uvedeno, jak často jste povinni revize zařízení provádět.
Zjednodušeně se dá říct, že zařízení typu monoblok jsou zařízení hermeticky uzavřená a prozatím na ně není třeba provádět revize. U zařízení typu split, která mají menší výkon (nejčastěji do 8 kW) se pohybuje ekvivalent CO2 pod hranicí 5 tun a není na nich taktéž třeba provádět revize. U instalací s větším výkonem, typicky starší rodinné domy, kde bývají instalována tepelná čerpadla typu split s výkonem přes 10 kW, se dostávají zařízení svým obsahem fluorovaných plynů nad stanovenou hranici ekvivalentu 5 tun CO2 a byla u nich při spuštění dodavatelem předána i Evidenční kniha, se revize již provádět musí. Nejčastěji taková zařízení podléhají kontrole 1x za rok, u velkých instalací pak 1x za 6 měsíců.
Kdo zodpovídá ze vedení evidenční knihy :
Každé zařízení, které splňuje výše uvedená kritéria, musí mít Evidenční knihu, za jejíž vedení a uchovávání odpovídá provozovatel zařízení. Evidenční kniha musí být uchovávána v místě provozu zařízení a případné nedostatky mohou být v souladu se zákonem postihovány sankcemi.
Kdo revize provádí :
Revize může provádět v souladu s prováděcím nařízením komise (EU) 2015/2067 pouze certifikovaná osoba. Naše firma má certifikovaného technika, který u vás provede revizi, cena revize je určována individuálně v návaznosti na velikost a umístění zařízení a bude se pohybovat v řádu jednotek tisíc korun.